Haber

Evde Wi-Fi Sinyalinizi Arttıracak 10 Yöntem!

Evde tatil fotoğraflarınızı paylaşırken çok mu yavaş ilerliyorsunuz? En sevdiğiniz filmi kız/erkek arkadaşınla izlerken film ikide bir donuyor mu? Sosyal medya ağlarınızda gezinirken salyangoz hızında internetiniz mi yavaşlıyor? Evinizde Wi-Fi sinyali bulunmayan bölgeler mi var? Siz de benim gibi Wi-Fi kurulumunuzda mı suç buldunuz? Tabii ki de EVET!

Ama evdeki Wi-Fi yeri, sinyal gücünü ve daha birçok faktör Wi-Fi sisteminizin performansını etkileyebiliyor. Ama bunlara çözüm yok mu?

Var! Haydi! Birlikte daha iyi bir Wi-Fi bağlantısı için aşağıda belirttiğim ipuçlarını inceleyelim:

1- Yönlendiricinizi Evinizin Merkezine Yerleştirin

Yönlendiriciler çirkin bir görünüm sağladığı için bizler genelde evimizin herhangi bir köşesine yerleştiririz. En iyi sinyali istiyoruz ama onu merkez alandan saklıyoruz bu ne kadar mantıklı olabilir ki. Böyle bir durumda genellikle yüksek bir yere veya düz bir yere bırakılması sinyal gücünü arttırır. Ya da önceden kurulmuş montaj delikleriniz varsa duvara monte edebileceğinizi kontrol edip duvara monte edin. Antenleri dik tutun ve mümkünse yönlendiriciyi 5 metre kadar yükseğe kaldırın (tavan bunun için bence mükemmel bir yer). Son olarak, evinizin merkezinde olduğundan emin olun.

Dipnot: Yönlendiriciler genellikle İnternet bağlantınızın evinize girdiği ve modeminize bağlandığı yere dayanan belirli konumlarla sınırlı. Kabloyu duvara tutun ve yolunuzu uzatmak için biraz daha uzun Ethernet kablosu ve birkaç kablo klipsi ile sorununuzu azaltın.

2- Sinyal Gücünü Ölçerek Doğru Alan Tespit Edin

Komşularınızda da yönlendirici bulunuyorsa, yönlendiriciler birbiriyle etkileşime geçer bu da sinyalin bozulmasına neden olur. Kablosuz yönlendiriciler birkaç farklı kanalda çalışır ve sizinkini mümkün olduğunca az etkileşime giren bir kanalda bulundurmanızı tavsiye ederim. Evinizdeki mükemmel kanalı bulmak için sadece iki araca ihtiyacınız var Network Analyzer Lite veya WiFi Analyzer.  Bu araçlardan birini kullanarak en iyi kanalı bulabilirsiniz.

3- Diğer Elektronik Cihazlardan Uzak Tutun

Etkileşimi oluşturan tek şey, komşunun yönlendiricisi değil. Kablosuz telefonlar, mikro-dalga fırınlar ve diğer aletler sinyalinizle karışabiliyor. Çift bantlı bir yönlendirici satın alarak bunu çözebilirsiniz. Eğer yeni bir donanım satın almak istemiyorsanız da, yönlendiricinize müdahale eden cihazlardan uzak tutun.

4- Daha Güvenli Bir Güvenlik İçin Thawart Wi-Fi Hırsızlarını Engelleyin

Wi-Fi isminizi gizleme yöntemi de şu şekilde; komşu çocukları ya da akrabalarınız  internetinizi kullanmaması için adınızı gizlemek etkili bir yöntemdir.

Wi-Fi ağınızı görmezlerse zaten bağlanamazlar. SSID’sini (WiFi ağının adı) gizleyerek ve elle yazmayı isteyen herkesi zorlayarak yönlendiricinizden kaldırın. Yönelticinizin ayarlarında SSID yayın seçeneğini değiştirerek kaldırabilirsiniz.

Şifre koruması açısından da, yönlendiricinizin varsayılan yönetici kullanıcı adı ve şifresini ayda bir değiştirin ve gizleyin. Buna ek olarak, Wi-Fi ağınızda WPA2 şifre korumasını etkinleştirin. Şifrelenmiş, eski WPA veya WEP güvenlik protokollerinden daha güvenli.

5- Kontrollü Bant Genişliği Uygulamalarını Azaltın

Çocuklarınız sürekli olarak online video oyunları, oyun odası veya video sohbeti oynuyorsa, bu, herkes için kablosuz erişimi yavaşlatabilir. Bu etkinlikleri sınırlayabilirsiniz veya biraz daha ileri bir yaklaşım olan QoS kullanabilirsiniz. Yönlendiricinizdeki Hizmet Kalitesi (QoS) ayarlarını değiştirerek, belirli uygulamaları öncelik vererek en önemli uygulamaların ihtiyaç duydukları bant genişliği elde ettirebilirsiniz.

6- DIY Hileleriyle Wi-Fi Menzilinizi Artırın

Yönlendiriciniz hâlâ yeteri kadar uzakta değilse, basit DIY hileleriyle aralığını genişletebilirsiniz.  Windsurfer kalay folyo, eski bira kutusu veya pişirme süzgeci ile yönlendiricinizin menzilini arttırabilirsiniz. Yani söylediklerim farklı gelebilir ama sizi Wi-Fi ağınızdan biraz daha uzaklaştıracaktır.

Şebeke aralığını arttırmak için genelde ayarlanabilir antenlere sahip yönlendiriciler ve PC ağ kartları, RP-SMA konnektörlü bükümlü antenleri kullanılıyor. Wi-Fi performansınızı artırmak için RP-SMA anten uzatma kablolarını satın alabilirsiniz.

7- Yönlendiricinizin Sinyalini Biraz Hacking İle Arttırın

Aralığını genişletmenin bir diğer yolu, yönlendiricinizi keserek ve DD-WRT ürün yazılımını kurmak. Size sadece büyük güvenlik özellikleri sağlamıyor, size iletme gücünü artırma seçeneği de sunuyor. Bu, yönlendiriciniz için tehlikeli olabilir, fakat çoğu yönlendirici herhangi bir sorunla karşılaşmadan 70 mW’a kadar bir artışı sağlayarak çok uzaktaki ağına erişti.

8- Eski Router’ı bir Wi-Fi Tekrarlayıcıya Dönüştürün

Eviniz için bir aralık genişletici almalısınız. Çok pahalı değil, fakat başka bir donanım parçası için ödeme yapmak istemiyorsanız , daha önce bahsettiğim DD-WRT bellenimiyle eski bir kablosuz yönlendiriciyi bir genişleticiye dönüştürmeyi deneyin. Yükseltici aracılığıyla hızlı bir şekilde bağlantı kurabilirsiniz unutmayın! Ayrıca bir yönlendiriciyi Ethernet kablosuyla bağlayabilir ve evinizde başka bir erişim noktası oluşturabilirsiniz.

9- Anten’in Yerini Değiştirin

Cihazınızdan sinyaller anteninizden yayılır. Eğer anteni dik olarak konumlandırırsanız sinyaller yatay düzlemde rahatlıkla evin her köşesine ulaştığını farkedersiniz. Fakat eğer birden fazla katta daha küçük alanlara sinyal göndermek isterseniz anteni yatay konumlandırabilirsiniz.

10- Yenisini Alın

Eğer tüm maddeleri uygulamanıza rağmen hiçbir işe yaramadıysa yeni cihaz almanın vakti gelmiş demektir.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere millet 🙂

Editör hakkında

İrem Nur Eker

Gelişen Teknolojiye Aşık...! Programlama dillerine Partizan
tutmak benim için bir hobi diyebilirim.
...ben yere bakıyorum ve tam önümdeki çukuru düşmeden düzeltmek istiyorum. Ben böyleyim.

/* ]]> */